Mýty a legendy na realitní trhu

Pokud bychom se podívali na oblast mýtů obecně, zjistíme, že jsou velmi důležitým stavebním kamenem v samotných základech lidstva. Mýty utváří kulturu, náboženství, formují společenskou morálku atd. Mýty vznikají díky našemu vnímání světa - vnějších jevů, vnitřních konstelací, vlastních či převzatých zkušeností, tužeb a jejich vzájemných kombinací na pozadí projekcí nevědomého psychického materiálu.

V realitách, stejně jako v jiné oblasti lidského putování, se rovněž nachází velké množství mýtů, které utvářejí obecný pohled na toto odvětví a stejně jako jinde jsou minimálně k zamyšlení. Pojďme je alespoň na krátký okamžik osvětlit paprskem jasným a zářivým.


Zástava na nemovitosti: lidé se bojí koupě nemovitosti zatížené zástavním právem. Řešení: běžná záležitost, z úvěru či hotovosti kupujícího se zástava banky vyplatí a nemovitost je zbavena omezení. Vše je specifikováno v kupní smlouvě.

Exekuce: zde panují ještě větší obavy. Opět se jedná o relativně běžnou záležitost, kdy se v rámci převodu práv k nemovitosti vyčistí i toto nepříjemné omezení. Jedná se samozřejmě o složitější operaci než u zástavního práva, ale odborník si s ní poradí.

Hypotéka: zde převážně panují obavy z dostupnosti hypotéky. Prosím Vás, banka není žádný démon, na kterého se nesmíte křivě podívat, ale normální podnikatelský subjekt. Pekař prodává rohlíky, lékárník léky a banka úvěry. Takže pokud splňujete podmínky, je v zájmu banky Vám úvěr poskytnout.

Realitky jsou zloději: stejně jako narazíte na nepoctivce z řad policie, kuchařů, pekařů, lékárníků, mlynářů a dalších, najdete totéž i mezi makléři. A stejně jako ve zmíněných oblastech, najdete i mezi RK poskytovatele kvalitních služeb. Pokud pracujete např. jako prodavač, jak by se Vám líbilo, kdybych před Vámi začal vykřikovat, že všichni prodavači jsou zloději? Prosím, buďme k sobě korektní a nezobecňujme.

S RK mě to přijde dráž: opravdu? Tak si to spočítejte a nezapomeňte na hodnotu vlastního času při hledání kupce, pořádání prohlídek, jednání se zájemci, náklady na kvalitní reklamní kampaň, právníka, úschovu peněz, komunikaci s úřady…

Čím víc pruhů, tím víc Adidas: běžná domněnka prodávajících: čím víc realitek mi prodává byt, tím líp. Zkuste se aspoň trošku zamyslet: pro kterou ze stran je konkurence výhodou, pro prodávající nebo kupující? Když víte, že daný model auta prodává pět autosalonů a v prvním Vám s cenou nevyjdou vstříc, co uděláte? Půjdete jinam, kde Vám vstříc vyjdou… Záleží Vám na ceně, za kterou prodáte svůj dům, byt, pozemek? Kolika realitním kancelářím tedy chcete prodej svého majetku svěřit?

Nic Vám nepodepíšu, ale můžete mi přivést klienta: a jak Vám mám asi přivést klienta, když od Vás nemám písemné pověření k nabízení Vaší nemovitosti? To po mě chcete, abych porušoval zákony?

Daně: prodám nemovitost a tím to pro mě končí. Omyl, je zde daň z převodu nemovitostí a daň z příjmu. V případně právnické osoby je to ještě o něco složitější.

Bez ohledu na mýty, kterým dáváte přednost, přeji Vám jasno.