Na co RK, když je hodně poptávajících?

Tak přesně s touto reakcí se setkávám téměř denně. I přesto se domnívám, že je zapotřebí si toto ujasnit. Jedná se o automatickou reakci majitelů a to jen proto, že se někde dočetli nebo slyšeli, že zájem je veliký.prix-diagnostic-immobilier1

V tom, že je zájem o koupi veliký, je samozřejmě pravda. To však neznamená, že v takovém případě rychle a dobře prodá majitel svou nemovitost. Může to znamenat pravý opak a VŽDY záleží, jak se nemovitost prezentuje, jak na internetu, tak osobně.

Proč některým majitelům, kteří si nemovitost prodávají sami, dorazí na prohlídku 15 - 20 zájemců, ale nikdo jí nekoupí? Je přeci enormní zájem o koupi nemovitostí v ČR. Tak proč?

Důvodů může být hned několik. První je zkresleně zpracovaná nabídka majitelem. Což může nalákat potencionální kupující, ale při prohlídce se zájemce může odradit. Například staré fotografie nebo velmi nekvalitní. Dále to může být neúplnost informací. Někteří majitelé do nabídky neuvádějí například velikost, podlaží či stav nemovitosti. Již jsem se setkal několikrát s nabídky, které obsahovali maximálně dvě věty. Nelze prodat byt, který obsahuje pár vět a v horším případě pouze o okolí nemovitosti. Také nelze prodat byt či rodinný dům bez fotografií, což se stává poměrně častým nešvarem majitelů.

3D půdorys

Toto jsou důvody, proč majitelé mají dostatek reakcí na svou nemovitost, ale neprodají ji. Dále se také setkávám často s variantou, že majitel si kupujícího nalezne, ale ten bohužel nedosáhne na hypotéku a z vlastních zdrojů byt či jinou nemovitost nezafinancuje.

Proč tedy si prodávat nemovitost sám bez RK? Protože nebudete platit odměnu zprostředkovateli? Není lepší rychle prodat s kvalitní prezentací a pomocnou rukou při prodeji za 4-5 % z hodnoty nemovitosti, než snižovat cenu, protože se k Vám zájemci budou otáčet zády? Většina majitelů se brání zaplatit zprostředkovateli odměnu za jeho práci. Ale bez zastoupení majitele realitním poradcem většinou majitel sníží cenu o vyšší částku, než by byla odměna zprostředkovatele. Dále má s prodejem větší starosti, než kdyby prodej nechal na odbornících.

Samozřejmě je vždy rozhodnutí na majiteli, který si svou nemovitost prodává. Jen jsem Vám tímto článkem chtěl ukázat, že vysoký počet kupujících neznamená, že koupí zrovna tu Vaši nemovitost. Každý majitel by proto měl zvážit spolupráci s někým, kdo se v tomto oboru pohybuje.

Váš realitní poradce Tomáš Březina