Proč nevěřit internetovým odhadům?

Jelikož se setkávám čím dál tím více s tvrzením ze strany majitelů, že mohou požadovat vyšší cenu, jelikož jim to sdělil internet na serverech zabývající se odhady nemovitostí. Musel jsem tyto servery prozkoumat a rozhodl jsem se Vám tímto říci, proč tyto servery NEFUNGUJÍ!

Int. odhad2

I přesto, že do internetového odhadu zadáte údaje o Vaší nemovitosti, neznamená to, že Vám server spočítá správnou cenu. Proč?

1) Nezná Vaší nemovitost

Na rozdíl od realitního makléře, který fyzicky vidí Vaší nemovitosti, nemůže server správně spočítat cenu, jelikož Váš realitní makléř při odhadní prodejní ceny vezme v potaz vše. Vaše nemovitost může potřebovat úpravy - rozvody, rekonstrukci či jen výměnu oken... Toto vše má však vliv na Vaší cenu, ale na server tyto informace nezadáte v takové rozsahu. Cenu také ovlivňuje konkrétní lokalita... V Praze se můžete setkat s ulicí, která má cenu více než 150.000 Kč / m2, ale kolmé ulice již mají cenu o 20-30% nižší ceny.   

2) Odhad probíhá z nabídkové ceny

Na serverech vidíte různé ceny a to i v případě stejné nabídky nemovitostí. Proč? Cena, která je uvedená v prezentacích a z které se počítá internetový odhad, je pouze nabídkovou. Reálná prodejní cena je standardně o 5-10% v průměru nižší. Samozřejmě pokud je cena podhodnocená, může naopak vzrůst. To vše, ale záleží na schopnostech Vámi zvoleného realitního makléře.

3) Cena je vždy zkreslená

BT24S

Ať zadáte Vaší nemovitost na jakýkoliv server, vždy Vám ukáže jinou cenu. Cena se vždy počítá dle konkrétního serveru, ze kterého data server čerpá, a ty jsou rozdílné.

4) E-mail

Každý z těchto serveru si od Vás vezme Váš e-mail (případně i telefonní číslo). Proč? Je to jednoduché. Na e-mail Vám zašlou jejich odhad, zdali to tak můžeme nazývat. Dalším důvodem je však ten, který se většině majitelů moc líbit nebude. S těmi kontaktními údaji většina serveru dále pracuje a to tak, že je dávají k dispozici či rovnou prodávají realitním kancelářím či makléřům. Ti Vás následně kontaktují, abyste nemovitost prodávali právě přes ně.

Moje doporučení:

Vždy si vybírejte realitního makléře sami. Rád Vám pomůže s nastavením jasné ceny, která bude nezkreslená.

Váš realitní poradce Tomáš Březina