Informace pro majitele: Jak si úspěšně prodat nemovitost

20 kroků k úšpěšnému prodeji Vaší nemovitosti3D 1 OK bez pozadí

1.       Na počátku je nutné udělat tržní ocenění na základě stavu nemovitosti, lokality, aktuální poptávky, tržní situace, tedy ujasnit si dosažitelnou cenu a časový horizont prodeje.

2.       Nemovitost důkladně nafoťte nejlépe kvalitní zrcadlovým fotoaparátem.

3.       Vyberte realitní servery (minimálně 10) na kterých chcete nabídku zveřejnit (Cena od 1 Kč do 60 Kč za každý den zveřejnění), případně tištěné realitní magazíny. (Cena od 2000 Kč do 5000 Kč za inzerát)

4.       Vytvořte inteligentní inzerát a uveďte veškeré známé informace o domě.

5.       Doporučuji pořídit si extra SIM kartu s telefonním číslem, kterou po transakci zahodíte. (Počítejte s tím, že na inzerát Vám zavolá cca 20 – 30 realitních kanceláří denně s nabídkou svých služeb a to i přesto, když do inzerátu napíšete, že nechcete být kontaktována RK.

6.       Založte si nový email výhradně pro účel prodeje.

7.       Pokud bude nabídka zajímavá, budou prohlídky probíhat i několikrát týdně, v 80 % procentech to však budou „realitní turisté“ či samostatní zprostředkovatelé, tvářící se jako kupci (naučte se je již po telefonu rozeznat a odmítat).

8.       Cca každých 3-5 dní aktualizujte nabídku na všech realitních serverech (tzv. topování) jinak se nabídka propadne a lidé přestanou volat. (Cena topování od 0,50 Kč – 25 Kč za každý server)

9.       V případě, že najdete vážného kupce, ujasněte si délku transakce s ohledem na způsob financování (hypotéka = cca 3 – 6 týdnů).

10.   Požadujte podepsání Smlouvy o budoucí smlouvě kupní. Tu rozhodně doporučuji nechat vypracovat advokáta. (Cena od 4.000 – 10.000 Kč dle tarifu advokáta)

11.   Sjednejte si úschovu finančních prostředků (advokátní 4.000 – 10.000 Kč, notář 8.000 – 25.000 Kč dle tarifů)

12.   Pokud bude nemovitost kupována prostřednictvím hypotečního úvěru, nechte advokáta zkontrolovat nastavení čerpání úvěru v úvěrové smlouvě a vaše práva a povinnosti ve smlouvě o zřízení zástavního práva. (Cena od 1.200 do 4.000 Kč/hodina práce advokáta dle tarifu)

13.   Nechte advokáta vypracovat Návrh na vklad vlastnického práva a Smlouvu kupní – rozhodně nestahujte smlouvy z internetu, mnoho z nich je absolutně neplatných. (Cena od 4.000 – 10.000 Kč dle tarifu advokáta).

14.   Doručte smlouvy na příslušný katastrální úřad. (Kolek za vklad práva 1.000 Kč)

15.   Doručte dokumenty nutné pro výplatu z úschovy schovateli kupní ceny.

16.   Nechte advokáta vypracovat Předávací protokol. (Cena od 2.000 – 5.000 Kč dle tarifu advokáta)

17.   Předejte nemovitost kupujícímu a převeďte na něj veškeré odběry energií a služeb.

18.   Objednejte u soudního znalce Znalecký posudek pro zjištění úřední ceny nemovitosti. Je nutný pro odvod daně z převodu nemovitosti. (Cen 4.000 – 8.000 Kč).

19.   Objednejte u účetního vypracování daňového přiznání pro odvod daně z převodu nemovitosti. (Cena 500 Kč – 2.000 Kč)

20.   Doručte smlouvu kupní s doložkou KÚ, daňové přiznání a znalecký posudek na příslušný Finanční úřad.

 

Kvalitní realitní kancelář vše výše uvedené zrealizuje za Vás a to v rámci předem dohodnuté provize. Má tyto procesy plně automatizované, advokáty a znalce má smluvně sjednané, takže vše běží vždy o mnoho rychleji, než pokud si každou službu sjednáváte zvlášť.

V každé nabídce by však neměl chybět 3D půdorys, pro lepší orientací potencionálního kupujícího.

Videoprohlídka je další prodejní kanál Vaší nemovitosti. 

Bližší informace o marketingu nemovitostí ZDE.

Stále se domníváte, že prodej bez zprostředkovatele je pro Vás levnější varianta?