Investiční nemovitosti, aneb jak vydělat.

Toto téma je poměrně často řešené především lidmi, kteří s investičními nemovitostmi nepřišli do styku či začínají.

Jak však na takových to nemovitostech vydělat? Kde takovou nemovitost vyhledat? A jak vlastně investiční nemovitost poznat?

Otázek u tohoto druhu nemovitostí je více, než u jakékoliv jiné nemovitosti.

Rozhodl jsem se Vám je však ujasnit, jelikož s investičními nemovitostmi často pracuji.

Začal bych otázkou, jak vlastně investiční nemovitost poznat?ČD

Je to poměrně jednoduché. Mezi tyto nemovitosti patří především činžovní domy a půdní prostory. Můžou být však i jiné, které jsou schopné generovat zisk. Ale jak poznat, že máte správnou nemovitost? Především se tyto nemovitosti neprezentují! Pokud spatříte takovouto nemovitost v inzerci, tak to může být jen dvěma důvody. První je, že inzerovaná nemovitost není zajímavá a proto chce nabídkou majitel či zprostředkovatel oslovit co největší počet potencionální zájemců. Druhá varianta je, že jste si vybral špatného zprostředkovatele. Pokud Vám zprostředkovatel nabídne prezentaci investiční nemovitosti, doporučuji dát ruce od něj pryč. Znamená to, že nemá s takovými nemovitostmi zkušenosti. Nejhorší však je, že díky tomuto kroku radikálně klesá zájem o nemovitost a tím i její cena. Pokud máte v plánu koupit takovouto nemovitost, uděláte špatný krok. Investor nekoupí žádnou prezentovanou nemovitost, i když je cena nízká. Vždy si potrpí na neveřejné nabídce.

Kde takovou nemovitost vyhledat?

Pouze u schopného zprostředkovatele, který má s investičními nemovitostmi zkušenosti a především zná majitele a má kontakty na investory. Vyhledat však takového zprostředkovatele není lehké a proto doporučuji oslovit více zprostředkovatelů, pokud nemáte jasno a ověřit si jejich schopnosti.

Jak vydělat na takových to nemovitosti?

Variant je více. Standardně je investiční nemovitost určená k rekonstrukci (alespoň částečné). Generovat zisk Vám může její pronájem, ať již dlouhodobý či krátkodobý, nebo prodej zrekonstruovaných prostor což je nejrozšířenější varianta investice.

Dbát musíte především na výnos. Musíte počítat s cenou nemovitosti, ale i náklady na rekonstrukci. Také musíte mít jasno, kolik chcete vydělat.

U pronájmu by měla být výnosnost minimálně 5% což je návratnost investice 20 let a následně generovat zisk. Rozšířenější variantou je prodej nemovitostí (u činžovních domů prodej bytů), měl by být výnos minimálně 6% z transakce.

Věděli jste, že…

pořídit takovouto nemovitosti není složité a může si ji pořídit i osoba, která má pouze 15% z hodnoty nemovitosti, pokud splňuje požadavky banky. Musí však mít na paměti, že to nejsou jediné náklady na nemovitost.

Za mou dobu působení na realitním trhu, jsem nasbíral velké množství kontaktů na investory, se kterými dlouhodobě spolupracuji.

Pokud máte jakékoliv dotazy, rád Vám pomohu.

 

Autor článku: Tomáš Březina

Informace možnosti financování: Petra Ivaničová / +420 775 891 602 / petra.ivanicova@fincentrum.com