Novinky

Na co RK, když je hodně poptávajících?

Tak přesně s touto reakcí se setkávám téměř denně. I přesto se domnívám, že je zapotřebí si toto ujasnit. Jedná se o automatickou reakci majitelů a to jen proto, že se někde dočetli nebo slyšeli, že zájem je veliký.prix-diagnostic-immobilier1

V tom, že je zájem o koupi veliký, je samozřejmě pravda. To však neznamená, že v takovém případě rychle a dobře prodá majitel svou nemovitost. Může to znamenat pravý opak a VŽDY záleží, jak se nemovitost prezentuje, jak na internetu, tak osobně.

Proč některým majitelům, kteří si nemovitost prodávají sami, dorazí na prohlídku 15 - 20 zájemců, ale nikdo jí nekoupí? Je přeci enormní zájem o koupi nemovitostí v ČR. Tak proč?

Důvodů může být hned několik. První je zkresleně zpracovaná nabídka majitelem. Což může nalákat potencionální kupující, ale při prohlídce se zájemce může odradit. Například staré fotografie nebo velmi nekvalitní. Dále to může být neúplnost informací. Někteří majitelé do nabídky neuvádějí například velikost, podlaží či stav nemovitosti. Již jsem se setkal několikrát s nabídky, které obsahovali maximálně dvě věty. Nelze prodat byt, který obsahuje pár vět a v horším případě pouze o okolí nemovitosti. Také nelze prodat byt či rodinný dům bez fotografií, což se stává poměrně častým nešvarem majitelů.

3D půdorys

Toto jsou důvody, proč majitelé mají dostatek reakcí na svou nemovitost, ale neprodají ji. Dále se také setkávám často s variantou, že majitel si kupujícího nalezne, ale ten bohužel nedosáhne na hypotéku a z vlastních zdrojů byt či jinou nemovitost nezafinancuje.

Proč tedy si prodávat nemovitost sám bez RK? Protože nebudete platit odměnu zprostředkovateli? Není lepší rychle prodat s kvalitní prezentací a pomocnou rukou při prodeji za 4-5 % z hodnoty nemovitosti, než snižovat cenu, protože se k Vám zájemci budou otáčet zády? Většina majitelů se brání zaplatit zprostředkovateli odměnu za jeho práci. Ale bez zastoupení majitele realitním poradcem většinou majitel sníží cenu o vyšší částku, než by byla odměna zprostředkovatele. Dále má s prodejem větší starosti, než kdyby prodej nechal na odbornících.

Samozřejmě je vždy rozhodnutí na majiteli, který si svou nemovitost prodává. Jen jsem Vám tímto článkem chtěl ukázat, že vysoký počet kupujících neznamená, že koupí zrovna tu Vaši nemovitost. Každý majitel by proto měl zvážit spolupráci s někým, kdo se v tomto oboru pohybuje.

Váš realitní poradce Tomáš Březina

Proč nevěřit internetovým odhadům?

Jelikož se setkávám čím dál tím více s tvrzením ze strany majitelů, že mohou požadovat vyšší cenu, jelikož jim to sdělil internet na serverech zabývající se odhady nemovitostí. Musel jsem tyto servery prozkoumat a rozhodl jsem se Vám tímto říci, proč tyto servery NEFUNGUJÍ!

Int. odhad2

I přesto, že do internetového odhadu zadáte údaje o Vaší nemovitosti, neznamená to, že Vám server spočítá správnou cenu. Proč?

1) Nezná Vaší nemovitost

Na rozdíl od realitního makléře, který fyzicky vidí Vaší nemovitosti, nemůže server správně spočítat cenu, jelikož Váš realitní makléř při odhadní prodejní ceny vezme v potaz vše. Vaše nemovitost může potřebovat úpravy - rozvody, rekonstrukci či jen výměnu oken... Toto vše má však vliv na Vaší cenu, ale na server tyto informace nezadáte v takové rozsahu. Cenu také ovlivňuje konkrétní lokalita... V Praze se můžete setkat s ulicí, která má cenu více než 150.000 Kč / m2, ale kolmé ulice již mají cenu o 20-30% nižší ceny.   

2) Odhad probíhá z nabídkové ceny

Na serverech vidíte různé ceny a to i v případě stejné nabídky nemovitostí. Proč? Cena, která je uvedená v prezentacích a z které se počítá internetový odhad, je pouze nabídkovou. Reálná prodejní cena je standardně o 5-10% v průměru nižší. Samozřejmě pokud je cena podhodnocená, může naopak vzrůst. To vše, ale záleží na schopnostech Vámi zvoleného realitního makléře.

3) Cena je vždy zkreslená

BT24S

Ať zadáte Vaší nemovitost na jakýkoliv server, vždy Vám ukáže jinou cenu. Cena se vždy počítá dle konkrétního serveru, ze kterého data server čerpá, a ty jsou rozdílné.

4) E-mail

Každý z těchto serveru si od Vás vezme Váš e-mail (případně i telefonní číslo). Proč? Je to jednoduché. Na e-mail Vám zašlou jejich odhad, zdali to tak můžeme nazývat. Dalším důvodem je však ten, který se většině majitelů moc líbit nebude. S těmi kontaktními údaji většina serveru dále pracuje a to tak, že je dávají k dispozici či rovnou prodávají realitním kancelářím či makléřům. Ti Vás následně kontaktují, abyste nemovitost prodávali právě přes ně.

Moje doporučení:

Vždy si vybírejte realitního makléře sami. Rád Vám pomůže s nastavením jasné ceny, která bude nezkreslená.

Váš realitní poradce Tomáš Březina

Originální stavby: Interlace - Singapur

oma011Jednou z dominantních staveb v Singapuru je i Interlace. Ta na první pohled připomíná skrumáž budov, které se navzájem překrývají. Stavba, kterou navrhl architekt Ole Scheeren, obsahuje třicet jedna obytných bloků a množství společných prostor, které zpříjemňují obyvatelům život.

oma03

Stavba je velmi zajímavá a jejím cílem bylo navýšení počtu bytů, který je zde nedostatek.
Tato novostavba nabízí 1.040 bytových jednotek a 8 obchodních prostor. Dále několik bazénu a rozsáhlý park pouze pro rezidenty. Nesmíme zapomenout i na střešní terasy.

I přesto, že se nejedná o úplně novou stavbu, zachovává si své kouzlo ve výjimečnosti, která tato stavba bezpochyby poskytuje. 

Porozhlédnout se, jak stavba reálně vypadá, můžete zde: https://goo.gl/gjnFN5

Zdroj: www.theinterlace.com a www.novinky.cz

Vypracoval: Váš realitní poradce Tomáš Březina

Developeři prodali v roce 2015 v Praze rekordní počet bytů

Developeři v roce 2015 v Praze prodali zhruba 7000 nových bytů, což je nejvyšší počet v historii. Meziročně jich bylo o 18 procent více. Rekordní bylo i první čtvrtletí s 1850 prodanými byty, v posledním čtvrtletí jich bylo o sto méně. Vyplývá to ze společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema.

Commercial-Real-Estate

Tito developeři na analýze spolupracují od jara roku 2014 s cílem poskytnout co nejobjektivnější údaje o celém pražském trhu nových bytů.

„Extrémně levné hypotéky a zvýšený optimismus poháněný rostoucí českou ekonomikou přiměly domácnosti k investicím do vlastního bydlení. Byty loni více nakupovali i investoři, kteří zjistili, že je to jedna z nejlepších možností uložení peněz," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Samotný Ekospol se na rekordních prodejích podílel více než 900 byty, které loni prodal na rezervační smlouvy. Dobrá nálada na trhu podle Korce potrvá i letos, což by mohlo prodejní rekord ještě o něco zvýšit. „Růst české ekonomiky neskončí, což bude lidi i letos motivovat k investicím do bydlení. Neutuchající zájem o nové byty v Praze požene celkové prodeje až k hranici 8000 prodaných bytů za rok," odhadl Korec.

Ostatní společnosti zapojené do výzkumu své odhady prodejů za loňský rok zatím nezveřejnily. „V tuto chvíli nebudeme zprávu Ekospolu jakkoliv doplňovat a komentovat. Ještě v průběhu ledna dáme k těmto analýzám a jejich další budoucnosti všechny detailní a aktuální informace," sdělil mluvčí Trigemy Radek Polák.

Developer je vázán mlčenlivostí

Skanska Reality se k výsledkům zatím vyjadřovat nemůže. Akcie jejího švédského vlastníka jsou obchodovány na burze a do zveřejnění oficiálních výsledků v únoru je tak developer vázán mlčenlivostí. V roce 2014 prodala Skanska Reality 402 bytů a tento počet loni s vysokou pravděpodobností překonala.

„Loňský rok byl z pohledu pražského developmentu opět rekordní a věříme, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce," doplnila generální ředitelka společnosti Naďa Ptáčková.

Podle studie měli kupující na konci roku menší výběr, když počet dostupných bytů v cenících developerů klesl na 5800 z 6400 volných bytů na konci září. Statistiku navyšují stovky dlouhodobě neprodejných bytů, které mají developeři v cenících dlouhé měsíce po kolaudaci.

Lidé mají zájem o menší byty

Největší zájem byl loni o menší byty s dispozicemi 2+kk, které se na celkových prodejích podílely 36 procenty. Druhou nejprodávanější dispozicí byly byty 3+KK s podílem 29,5 procenta. Zhruba pětinu tvořily nejmenší byty 1+kk.

Z větších developerů, kteří se na studii nepodíleli, zveřejnili prodejní čísla Central Group a Finep. Central Group loni prodal více než 1000 bytů. „Prodej rostl o 20 procent, příjmy z prodeje zhruba o 30 procent, což bylo způsobeno zařazením luxusnějších projektů blíže centra Prahy do prodeje," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Letos podle něj poptávka poroste zhruba o desetinu.

Jeho odhady o celkovém prodeji v Praze se oproti studii mírně liší. „Loni se v Praze prodalo zhruba 6500 bytů v bytových domech. Jde přitom o skutečný prodej již dokončených nebo rozestavěných bytů, nikoli o prodej projektů, na něž mnohdy ještě developeři nemají vydané ani územní rozhodnutí a kde není jasné, zda budou vůbec kdy postaveny," dodal Kunovský. Letos by se podle něj mohlo v Praze prodat asi 7200 bytů za 27 miliard korun.

Finep loni prodal mírně nad 600 bytů, meziročně zhruba o pětinu více. Podle generálního ředitele Finepu Tomáše Pardubického mezi obyvateli Prahy roste zájem i o rodinné domy a očekává, že v dalších letech ještě poroste.

Můj názor:

Nejsem zde od toho, aby klientům říkal, co mají nebo ne mají dělat. V případě, že se mě však klient zeptá, co si o developerských projektech myslím, tak odpovídám upřímně. Osobně si myslím, že většina projektů vypadá skutečně velice hezky. Developerské projekty však většinou nedoporučuji. Převážně (ne vždy pochopitelně) se jedná, jak s oblibou říkám "rychlokvašky". Nejedná se tedy vždy o kvalitní stavbu a od toho se někdy mohou odvíjet i nižší ceny než-li. například u cihlových staveb. Poměrně často se stává, že novostavba začne praskat nebo v přízemí mohou být problémy s vlhkostí. Takovéto novostavby potřebují minimálně rok na to, aby si takzvaně "sedli". Musí projít mrazem i velmi silným slunečním svitem. Podle toho poznáte kvalitu stavby. Jsem makléř, který miluje nové projekty, nikoliv však ve většině případů kvalitu. Proto doporučuji, pokud skutečně máte zájem o developerský projekt, buďte opatrní, abyste za rok či dva nelitovali.


Zdroj: http://prazsky.denik.cz/podnikani/developeri-prodali-v-roce-2015-v-praze-rekordni-pocet-bytu-20160114.html

Sekci článku "Můj názor": vypracoval Tomáš Březina

PF 2016

0_11af0a_2a405acb_orig

Tímto Vám chci všem poděkovat za celý rok 2015.

Přeji Vám tímto krásné Vánoce i šťastný Nový rok 2016. Především Vám přeji nádherný rok 2016, aby byl pro Vás i Vaše blízké, mnohem hezčím a lepším než rok předcházející.

Pevně věřím, že budeme spolu i nadále v kontaktu, ať jste již pro mne rodinou, kamarády, přáteli či mými klienty, které v mnoha případech považuji také za přátele. Všem Vám děkuji za rok 2015!

Těším na náš společný vstup do Nového roku.c3993aeaf5_102126496_o2

PS: nepřehánějte to na Silvestra s alkoholem, jinak Nový rok nebude nepatřit mezi Vaše nejoblíbenější dny v roce 2016 :-)

Váš Tomáš

Investiční nemovitosti, aneb jak vydělat.

Toto téma je poměrně často řešené především lidmi, kteří s investičními nemovitostmi nepřišli do styku či začínají.

Jak však na takových to nemovitostech vydělat? Kde takovou nemovitost vyhledat? A jak vlastně investiční nemovitost poznat?

Otázek u tohoto druhu nemovitostí je více, než u jakékoliv jiné nemovitosti.

Rozhodl jsem se Vám je však ujasnit, jelikož s investičními nemovitostmi často pracuji.

Začal bych otázkou, jak vlastně investiční nemovitost poznat?ČD

Je to poměrně jednoduché. Mezi tyto nemovitosti patří především činžovní domy a půdní prostory. Můžou být však i jiné, které jsou schopné generovat zisk. Ale jak poznat, že máte správnou nemovitost? Především se tyto nemovitosti neprezentují! Pokud spatříte takovouto nemovitost v inzerci, tak to může být jen dvěma důvody. První je, že inzerovaná nemovitost není zajímavá a proto chce nabídkou majitel či zprostředkovatel oslovit co největší počet potencionální zájemců. Druhá varianta je, že jste si vybral špatného zprostředkovatele. Pokud Vám zprostředkovatel nabídne prezentaci investiční nemovitosti, doporučuji dát ruce od něj pryč. Znamená to, že nemá s takovými nemovitostmi zkušenosti. Nejhorší však je, že díky tomuto kroku radikálně klesá zájem o nemovitost a tím i její cena. Pokud máte v plánu koupit takovouto nemovitost, uděláte špatný krok. Investor nekoupí žádnou prezentovanou nemovitost, i když je cena nízká. Vždy si potrpí na neveřejné nabídce.

Kde takovou nemovitost vyhledat?

Pouze u schopného zprostředkovatele, který má s investičními nemovitostmi zkušenosti a především zná majitele a má kontakty na investory. Vyhledat však takového zprostředkovatele není lehké a proto doporučuji oslovit více zprostředkovatelů, pokud nemáte jasno a ověřit si jejich schopnosti.

Jak vydělat na takových to nemovitosti?

Variant je více. Standardně je investiční nemovitost určená k rekonstrukci (alespoň částečné). Generovat zisk Vám může její pronájem, ať již dlouhodobý či krátkodobý, nebo prodej zrekonstruovaných prostor což je nejrozšířenější varianta investice.

Dbát musíte především na výnos. Musíte počítat s cenou nemovitosti, ale i náklady na rekonstrukci. Také musíte mít jasno, kolik chcete vydělat.

U pronájmu by měla být výnosnost minimálně 5% což je návratnost investice 20 let a následně generovat zisk. Rozšířenější variantou je prodej nemovitostí (u činžovních domů prodej bytů), měl by být výnos minimálně 6% z transakce.

Věděli jste, že…

pořídit takovouto nemovitosti není složité a může si ji pořídit i osoba, která má pouze 15% z hodnoty nemovitosti, pokud splňuje požadavky banky. Musí však mít na paměti, že to nejsou jediné náklady na nemovitost.

Za mou dobu působení na realitním trhu, jsem nasbíral velké množství kontaktů na investory, se kterými dlouhodobě spolupracuji.

Pokud máte jakékoliv dotazy, rád Vám pomohu.

 

Autor článku: Tomáš Březina

Informace možnosti financování: Petra Ivaničová / +420 775 891 602 / petra.ivanicova@fincentrum.com

Prodej dražších nemovitostí

Jak skutečně prodat nemovitost, která nepatří mezi nejlevnější? To bylo první, co mě dnes napadlo, jakmile jsem spatřil nabídku bytu za více jak 12.000.000 Kč.

V dnešní době prodat dražší nemovitost nepatří mezi nejlehčí úkoly realitního poradce. Pochopitelně záleží na jeho schopnostech a aktivním přístupu.

Dnes Vám ukáži, jak takovou nemovitost neprodávat a naopak jak ji prodat dobře. 

Jak jsem již psal, dnes jsem narazil na nabídku bytu v centru Prahy za cenu 9.500.000 Kč. Přesně tolik majitel požaduje, jelikož na prodej spěchá.kvalitní prezentace - takto ne

Zahlédl jsem však nabídku „realitního makléře“, který má tento
byt v portfoliu a to za cenu převyšující 12.000.000 Kč. První co mě napadlo, bylo, že chce majiteli vydělat peníze.

Pak jsem zahlédl tuto fotografii:

A řekl jsem si, že mu nejde o majitele, ale chce si udělat pouze pomyslnou čárku za další nemovitost v portfoliu a v případě prodeje i krásnou provizi (což pochopitelně nehrozí).

Je zde to slovo ALE…

I přesto, že tento byt by se mohl za cenu prezentovanou makléřem prodat, tímto ji odepsal.

Otázkou však zní, jak skutečně prodat dražší nemovitost.

1)      Volba kvalitního realitního poradce (bez tohoto bodu můžete mít sebehezčí nemovitost, ale neprodáte ji).

2)      Kvalitní fotografie + videoprohlídka vyhotovená profesionály.

3)      3D půdorys pro lepší orientaci klienta (nabídka bude vypadat lépe).

4)      Kvalitní a poutavý popis nemovitosti.

5)      Marketing napříč internetem včetně tištěné inzerci (popřípadě prezentací v zahraničí).

6)      Dále je rozumné vytvořit akci ve formě dnu otevřených dveří pro zvané.

7)      Další varianty Vám rád zodpovím osobně.

Každý poradce však bude mít pro Vás jiné varianty a proto vybírejte pečlivě.

Tento postup se nevztahuje na investiční nemovitosti (činžovní doby, půdní prostory a podobně). O tom budu hovořit v příštím článku na téma „Investiční nemovitosti, aneb jak vydělat“.

Buďte tedy ve střehu a přihlaste se k odběru novinek z realitní džungle.

Informace pro majitele: Prodáváte již dlouho?

Rozhodl jsem s tímto článkem trochu ujasnit, proč majitele nemovitostí dlouho musejí nemovitost prodávat. Respektive, kde je chyba.

Důvodů může být samozřejmě hned několik.

Fotografie a půdorys (popřípadě 3D půdorys):4

Kvalitní fotografie jsou základem každé nabídky. O tom jsem již psal v minulých článcích, proč jsou fotografie tak důležité. Předpokládám, že ani Vás by nezaujala nabídka nemovitosti, na které je s prominutím bordel. Ať již to jsou osobní věci prodávajícího všude po bytě, prach či dokonce domácí mazlíček nebo rodinní příslušníci. Dbejte na pořádek pro fotografování, ale i při prohlídkách. Půdorys je stejně tak důležitý, jako jsou fotografie či popis nemovitosti. Potencionální zájemce se v nemovitosti lépe zorientuje a v hlavě hned začne myslet na tím, jak by mohl prostory vybavit. K tomu však lépe slouží právě zmiňovaný 3D půdorys.

Popis nabízené nemovitosti:

Pokud nemáte kvalitně zpracovaný popis, který by upoutal zájemce, je zbytečné nemovitost prodávat. Je stejně důležitý, jako fotografie.

Cena (kamarád či nepřítel):

Ať se Vám to již líbí či nikoliv, většina majitelů, kupujících, ale i realitních poradců neustále řeší CENU. Majitel chce pochopitelně co nejvyšší částku. Kupující naopak nejnižší a poradce potřebuje nastavit reálnou cenu, která je kompromisem jak pro majitele, tak kupujícího. Důležitá informace je však ta, že nemovitost a její cenu neurčuje majitel, ale trh. Proto je důležité skutečně určit cenu tak, aby se nemovitost prodala rychle a nebyla na internetu příliš dlouho. Je důležité si také uvědomit, že ceny nabízených nemovitostí, jsou nabídkové, nikoliv prodejní a v tom je rozdíl a to z pravidla 10%.

Zprostředkovatel:pourquoi-choisir-la-sas-300x289

Toto je další důvod, který mne napadá, proč se nemovitostí nemohou prodat. Konkrétně o výběr toho správného zprostředkovatele, který se Vám postará o marketingovou kampaň Vaší nemovitosti. Ne však jen na internetu na realitních serverech, ale také aktivně vyhledávat potencionálního kupujícího. Co si budeme nalhávat. Jsou realitní makléři, kteří „naberou“ nemovitost do svého portfolia, udělají si pomyslnou čárku za „náběr“ a čekají, jestli se jím někdo ozve. Jsou zde, ale i tací, kteří toto nedělají a aktivně se o Vaší nemovitost zajímají, prezentují všemi možnými způsoby. A především se Vám snaží pomoci.  

Problém může být samozřejmě i někde jinde, ale to lze posoudit individuálně. Chcete vědět, proč se Vaše nemovitosti ještě neprodala? Prosím, kontaktujte mě a já Vám vše vysvětlím.

Kupujete nemovitost, zaplatíte daň. Změnu pravidel schválila vláda, končí i ručení
Bývalou daň z převodu by měl od příštího dubna platit už jen kupující. Změny, které dnes schválila vláda, ruší i dosavadní institut ručitele, kterým je druhá strana obchodu. Změnu navrhovala již vláda Petra Nečase. Cílem je mimo jiné odstranit „nežádoucí daňové optimalizace“. Podle výpočtů ministerstva financí ale mírně klesnou prodejní ceny nemovitostí, takže stát přijde o část výnosů.

 

Praha - Realitní trh čeká zásadní změna. Bývalou daň z Daňpřevodu, nyní nazývanou daň z nabytí nemovitých věcí, má od dubna roku 2016 platit kupující. Návrh ministerstva financí v pondělí schválila vláda a míří do Poslanecké sněmovny.

Podle dosavadní úpravy platí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Vládou schválená novela má nyní zrušit také toto ručení.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, má být poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá," zdůvodňují změnu právníci ministerstva financí. Cílem je podle nich zjednodušit a zpřehlednit pravidla. Dosavadní nejednoznačná úprava umožňovala podle ministerstva také „nežádoucí daňové optimalizace“.

Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně odpovídá koncepci většiny evropských zemí, uvedl úřad v návrhu. Má také odstranit problémy například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky.

PŮVODNĚ KALOUSKŮV NÁVRH

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) tak vlastně "oprášilo" návrh exministra Miroslava Kalouska (TOP 09), který jej kvůli předčasnému pádu Nečasovy vlády nakonec nestihl prosadit. Současní úředníci se na tehdejší návrh odvolávají třeba při vyčíslování finančních dopadů.

Ministerstvo financí pod Kalouskovým vedením spočítalo, že pokud bude daň platit kupující, klesnou prodejní ceny nemovitostí o 3,8 procenta, a stát tak přijde o část výnosů, které například v roce 2014 dosáhly na 9,3 miliardy korun. Tuto ztrátu má ale podle ministerstva vykompenzovat "snížení nedoplatků a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti" u kupujících.

Daň z nabytí nemovitých věcí činí čtyři procenta z kupní ceny (případně úředně stanovené nabývací hodnoty). Při nákupu bytu za milion korun tak lidé na dani státu odvedou 40 tisíc korun. Sazba daně vzrostla v roce 2013 o jeden procentní bod z původních tří procent.

V roce 2014 pak byla další změnou zákona kromě jiného přejmenována na daň z nabytí nemovitosti z původní daně z převodu.

ZDRAŽÍ NOVÉ BYTY?

Chystanou změnu kritizují například developeři, povede prý ke zdražení nových bytů.

"Jedná se o zcela nevhodný zásah do stávajících smluv a právního prostředí, které tu fungovalo mnoho let. V předkupních smlouvách u pozemků, které se mnohdy uzavírají i na mnoho let dopředu, se totiž uvádí konkrétní cena a předpokládá se, že daň z nabytí nemovitých věcí bude platit prodávající," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Nově podle něj hrozí, že kvůli změně plátce daně - a při zachování současného znění předkupních smluv - dojde k prodražení pozemků o čtyři procenta. "Toto zdražení budou muset developeři promítnout i v cenách nových bytů. Odhaduji, že to může způsobit nárůst cen nových bytů i v řádu desítek tisíc korun," řekl. 

OSVOBOZENÍ JEN PRO DOKONČENÉ STAVBY

Ministerstvo financí dále v návrhu, který schválila vláda, například omezuje osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově by se mělo vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.

"Důvodem je obtížná spravovatelnost tohoto osvobození při stávajícím znění zákona. Rozestavěné stavby se již nezapisují do katastru nemovitostí a pro správce daně je velmi obtížné dohledat, zda se v daném případě opravdu jednalo o první nabytí nemovité věci," uvádí úřad v důvodové zprávě k návrhu.

Nový zákon má rovněž zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Novela také mění koncepci zdanění nabytí inženýrských sítí a od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu.

ODS: ZRUŠME TO

Mnohem radikálnější změnu v této oblasti navrhla opoziční ODS - chtěla daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit. Podle občanských demokratů je zbytečná a jen komplikuje život mladým rodinám, které si chtějí pořídit bydlení.

"Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze lidí hned dvakrát. To je nepřijatelné," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Poslanci ale návrh zamítli hned v prvním čtení na konci září. Podle vládní koalice by se totiž - při zrušení daně z nabytí - kromě jiného propadly příjmy státního rozpočtu a muselo by se to řešit zvýšením jiných daní.

"Výnos daně z nabytí nemovitých věcí je stabilním příjmem veřejných rozpočtů, přičemž tato daň je transparentní, snadno prokazatelná, její správa a kontrola je poměrně snadná a lze u ní předpokládat malý rozsah daňových úniků," uvedla vláda.

Zajímá Vás více k tomuto tématu? Velice rád Vám poradím, jak tuto "problematiku" řešit.

Mýty a legendy na realitní trhu

Pokud bychom se podívali na oblast mýtů obecně, zjistíme, že jsou velmi důležitým stavebním kamenem v samotných základech lidstva. Mýty utváří kulturu, náboženství, formují společenskou morálku atd. Mýty vznikají díky našemu vnímání světa - vnějších jevů, vnitřních konstelací, vlastních či převzatých zkušeností, tužeb a jejich vzájemných kombinací na pozadí projekcí nevědomého psychického materiálu.

V realitách, stejně jako v jiné oblasti lidského putování, se rovněž nachází velké množství mýtů, které utvářejí obecný pohled na toto odvětví a stejně jako jinde jsou minimálně k zamyšlení. Pojďme je alespoň na krátký okamžik osvětlit paprskem jasným a zářivým.


Zástava na nemovitosti: lidé se bojí koupě nemovitosti zatížené zástavním právem. Řešení: běžná záležitost, z úvěru či hotovosti kupujícího se zástava banky vyplatí a nemovitost je zbavena omezení. Vše je specifikováno v kupní smlouvě.

Exekuce: zde panují ještě větší obavy. Opět se jedná o relativně běžnou záležitost, kdy se v rámci převodu práv k nemovitosti vyčistí i toto nepříjemné omezení. Jedná se samozřejmě o složitější operaci než u zástavního práva, ale odborník si s ní poradí.

Hypotéka: zde převážně panují obavy z dostupnosti hypotéky. Prosím Vás, banka není žádný démon, na kterého se nesmíte křivě podívat, ale normální podnikatelský subjekt. Pekař prodává rohlíky, lékárník léky a banka úvěry. Takže pokud splňujete podmínky, je v zájmu banky Vám úvěr poskytnout.

Realitky jsou zloději: stejně jako narazíte na nepoctivce z řad policie, kuchařů, pekařů, lékárníků, mlynářů a dalších, najdete totéž i mezi makléři. A stejně jako ve zmíněných oblastech, najdete i mezi RK poskytovatele kvalitních služeb. Pokud pracujete např. jako prodavač, jak by se Vám líbilo, kdybych před Vámi začal vykřikovat, že všichni prodavači jsou zloději? Prosím, buďme k sobě korektní a nezobecňujme.

S RK mě to přijde dráž: opravdu? Tak si to spočítejte a nezapomeňte na hodnotu vlastního času při hledání kupce, pořádání prohlídek, jednání se zájemci, náklady na kvalitní reklamní kampaň, právníka, úschovu peněz, komunikaci s úřady…

Čím víc pruhů, tím víc Adidas: běžná domněnka prodávajících: čím víc realitek mi prodává byt, tím líp. Zkuste se aspoň trošku zamyslet: pro kterou ze stran je konkurence výhodou, pro prodávající nebo kupující? Když víte, že daný model auta prodává pět autosalonů a v prvním Vám s cenou nevyjdou vstříc, co uděláte? Půjdete jinam, kde Vám vstříc vyjdou… Záleží Vám na ceně, za kterou prodáte svůj dům, byt, pozemek? Kolika realitním kancelářím tedy chcete prodej svého majetku svěřit?

Nic Vám nepodepíšu, ale můžete mi přivést klienta: a jak Vám mám asi přivést klienta, když od Vás nemám písemné pověření k nabízení Vaší nemovitosti? To po mě chcete, abych porušoval zákony?

Daně: prodám nemovitost a tím to pro mě končí. Omyl, je zde daň z převodu nemovitostí a daň z příjmu. V případně právnické osoby je to ještě o něco složitější.

Bez ohledu na mýty, kterým dáváte přednost, přeji Vám jasno.

Stránka 1 z 2 - 13 položek celkem